Сочен десерт: Крем торта со праски

Се прави брзо и лесно, а уживањето е загарантирано.

Сочен десерт: Крем торта со праски

Потребни состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • излупени и сечкани праски
 • 2 пудинзи од слатка павлака
 • 600 милилитри млеко
 • 1 шлаг крем

Начин на подготовка:

Започнете со подготовка на бисквитот – изматете ги јајцата, додајте ги шеќерот и ванилиниот шеќер и продолжете со мешање. Додајте ги маслото и млекото, прашокот за печиво и брашното, па продолжете да мешате.

Истурете ја смесата во калап и печете 15 минути на температура од 200 °С.

Прелијте го топлиот бисквит со трите лажици млеко, наредете ги праските и над нив ставете го претходно зготвениот пудинг. Оставете да се излади, а потоа украсете со шлаг крем.

Погледнете како да направите кремаст десерт со овошје по желба.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар