Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба

Погледнете го овој рецепт како да направите вкусен и освежителен десерт со овошје по ваш вкус.

Млечен крем од гриз и павлака: Кремаст десерт со овошје по желба

Потребни состојки:

  • 500 милилитри млеко
  • 100 грама гриз
  • 2 лажици шеќер или по ваш вкус
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 200 милилитри павлака за шлаг
  • онолку млеко колку што ви е потребно да направите мазен крем

Начин на подготовка:

Ставете го млекото да се вари, додајте ги шеќерот и ванилиниот шеќер и кога млекото ќе зоврие, додајте го гризот постојано мешајќи за да нема грутки. Гответе неколку минути додека не се зготви гризот и не добиете густа смеса.

Оставете да се излади.

Потоа, во изладениот гриз додајте ја павлаката за шлаг и мешајте со миксер за стапчиња додека да добиете мазен крем, а потоа додајте онолку млеко колку што сакате кремот да биде густ.

Ставете го кремот во чаши и оставете да се излади.

На крајот, исечкајте на коцки овошје по ваш избор (на пример, манго и киви), ставете го на врвот и прелијте со сок од лимета или со овошен прелив од праска.

Погледнете како да направите вкусни и топли сендвичи од тесто за пица.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар