Што сè треба да знаете пред да ангажирате дадилка?

Ангажирањето дадилка е нешто што го прават многу луѓе ширум светот. Но, пред да го направите тоа, треба да го проверите нејзиното претходно работно искуство, да се запознаете и да закажете пробен период за да се запознае и со детето. За да бидете сигурни дека ви одговара и вам и на вашето бебе, прво треба да разговарате и да размислите за неколку важни работи.

Што сè треба да знаете пред да ангажирате дадилка?

1. Прво, треба да ги разберете потребите на бебето: дали ќе ја ангажирате на скратено работно време, дење или навечер бидејќи нејзината плата ќе зависи од тоа.

2. Одредете цена што ќе одговара на времето што ќе го помине дадилката со детето. Не пресметувајте.

3. Дадилката ќе биде странец. Затоа, проверете дали сте целосно подготвени за тоа.

4. Пред да ја ангажирате, треба да разговарате и со вашето семејство за тоа и да ги земете предвид нивните мислења.

5. Запомнете дека само затоа што им плаќате, не значи дека дадилките немаат свој приватен простор. Ако вашата дадилка ја извршува целата своја должност во вашата куќа, тогаш треба да ѝ дадете лично време и простор.

6. Дозволувате странец да влегува во вашето семејство. Дадилката ќе биде со вас цело време и ќе стане дел од животот на вашето бебе. Затоа, не заборавајте да го проверите нејзиното минато и работното искуство. Овој чекор се препорачува од безбедносни причини.

7. Пред да склучите договор, разговарајте јасно за сè, како што е нејзината плата, храната или другите додатоци. Што ќе понудите? Исто така, можете да ја известите агенцијата за овој договор за да избегнете какви било недоразбирања во иднина.

8. Наместо да ангажирате дадилка од агенција, можете да побарате препораки од вашите пријатели. Ако веќе познаваат некој кој работел во нивното семејство, обидете се да ја ангажирате неа затоа што вашите пријатели веќе имаат искуство со неа.

9. Не избегнувајте ја пробната работа, бидејќи тоа ќе ви овозможи да откриете како ќе се справи со детето. Доколку агенцијата не обезбедува пробен период, замолете ги да го сторат тоа или побарајте друга агенција.

10. Секогаш е препорачливо првиот разговор да го направите преку телефон за да добиете прв впечаток.

11. Откако ќе се договорите, побарајте копии од документите за да можете да го проверите и да бидете сигурни во нејзиниот идентитет.

12. Штом ќе почне да работи, првото нешто што треба да го направите е да ја организирате дневната рутина. Тоа ги вклучува сите нејзини задачи што треба да ги изврши во текот на денот врз основа на времето. Дајте ѝ неколку контакти за итни случаи, на пример вашиот, на сопругот, на соседите и на другите членови на семејството.

13. Секогаш трудете се да воспоставите добра комуникација со дадилката. Ова ќе ја зајакне врската помеѓу вас и ќе можете да разговарате со неа за сè кога тоа ќе биде потребно.

Оваа дадилка што работела со 100 семејства ги открива најголемите грешки на родителите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар