Што не смеете да јадете додека возите?

Сте размислиле ли некогаш колку е опасно да отворите чоколатце додека возите? Докажано е дека 80% од сообраќајките се случуваат баш поради оваа причина.

1-shto-ne-smeete-da-jadete-dodeka-vozite-www.kafepauza.mk_

Според светските осигурителни компании, навистина постои храна која ве дефокусира од возењето. Погледнете ја листата и размислете што ќе грицкате нареден пат додека возите.

Кафе – Не се препорачува да пиете кафе додека возите, заради опасноста да го истурите во скутот и притоа да се изгорите.

Топла супа – Супата е чест избор за брз и хранлив оброк, но во никој случај не смее да се консумира додека се вози.

Тако – Оваа вкусна мексиканска тортиља е докажано дека го одзема вниманието при возењето.

Хот-дог – Овој сендвич е опасен заради истите причини како такото. Двете јадења се неуредни кога се подготвуваат и тоа е причина за одземање на вниманието.

2-shto-ne-smeete-da-jadete-dodeka-vozite-www.kafepauza.mk_

Хамбургер – Хамбургерите се едни од најопасните јадења кои не смеете да ги јадете додека возите. Јадејќи го сендвичот, вашите раце ќе се измрсат и мрснотијата веднаш ќе ја пренесете на воланот. Ова може да резултира со лизгање на рацете додека возите.

Пилешки крилца – Да, некои луѓе го јадат и ова зад воланот. Една и најважна причина поради која не е препорачливо да се јадат е заради лижењето на прстите по секое изедено пржено пилешко крилце.

Сок – Исто како и кафето, може да се истури.

Чоколадо – Тоа се топи на вашите прсти секој пат кога земате коцка, а вие упорно ќе сакате да ги исчистите прстите за да можете да возите.

Woman commuting in traffic

Крофни – Научно е докажано дека кога јадеме крофна, погледот задолжително ни паѓа на преливот кој се растекува по неа.

За авторот

Поврзани содржини

  1. Dean Reply

    Нема врска, јас многу пати имам јадено хамбургер додека сум возел, и никогаш ништо лошо се нема случено. Понекогаш знам и пицве да си отворам 🙂

  2. Горан Reply

    Како може да јадете позади волан,****** ****. Воланот е по прљав и од веце шоља, кај и да одите што и да фаќате никогаш не ги миете рацете пред да го фатите воланот, таму има највеќе бактерии.

Остави коментар