Што ќе ви се случи со телото ако не се истуширате 2 дена?

Признајте дека и вам ви се случило ова! Сте си дошле дома доцна, исцрпени и сте се запрашале: „Дали навистина морам да се истуширам?“. Сте си ветиле дека ќе се истуширате наутро, иако многу добро сте знаеле дека нема да имате време. Одеднаш, поминале 2 дена откако последен пат сте се туширале и сѐ е во ред, само што се чувствувате малку одвратно и се прашувате колку често би требало да се тушираат луѓето.

Што ќе ви се случи со телото ако не се истуширате 2 дена?

За среќа, експертите тврдат дека нема да си го загрозите здравјето доколку го прескокнете утринскиот туш. Секако дека ако се потите, можно е да мирисате непријатно, но секојдневното туширање не е неопходно. Иако нема да се изложите на сериозни ризици по здравјето ако не се истуширате 2 дена по ред, постојат некои работи за кои треба да бидете свесни. Прочитајте што ќе се случи со вашето тело ако не се истуширате 2 дена…

Нема да можете да ги отстраните лошите бактерии

Што ќе ви се случи со телото ако не се истуширате 2 дена?

Нашето тело има добри и лоши бактерии. Добрите бактерии се одржуваат благодарение на сапунот и туширањето. Ако ја зајакнете функцијата на добрите бактерии, тие ќе можат да ги отстранат лошите бактерии од вашето тело.

Може да настинете

Што ќе ви се случи со телото ако не се истуширате 2 дена?

Ако лошите бактерии останат на вашето тело, може да ви влезат во носот, устата и очите и да настинете. Туширањето ги чисти сите микроорганизми со коишто сте се соочиле во текот на денот, вклучувајќи ги и оние кои можат да ве разболат. Меѓутоа, ако не сте се туширале неколку дена, постојаното миење на рацете може да ги спречи болестите.

Може да ви излезат мозолчиња

Што ќе ви се случи со телото ако не се истуширате 2 дена?

Ако не се туширате редовно, кожата може да ви стане масна, а тоа ќе доведе до појава на акни и митесери.

Продолжува на следната страница

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар