Што ќе се случи доколку секојдневно го чистите лицето со јаболков оцет?

Познато е дека јаболковиот оцет има позитивен ефект на косата, неговата примена е проверено оружје во борбата со артритисот и болките во зглобовите, но малку е познато дека е одличен сојузник и во негата на кожата на лицето. Доколку ве мачат проблеми со кожата како осип, воспаление, акни и проширени пори, тогаш тој е идеално решение.

Што ќе се случи доколку секојдневно го чистите лицето со јаболкова киселина?

Тајната е во алфахидроксилната киселина која ги отстранува мртвите клетки и ја обновува кожата. Исто така, го нормализира лачењето на маснотиите, поседува антибактериски и антигабични својства, ја хидрира кожата и го изедначува тенот. Скапите козметички препарати на познатите брендови за нега на лицето ги содржат овие компоненти, но во јаболковата киселина нивната концентрација е многу поголема.

Пред примената, јаболковата киселина треба да се разблажи со варена и изладена вода во однос 1:3. Во подготвениот раствор натопете еден памук и пребришете го лицето пред вообичаеното миење. Правете го тоа наутро и навечер. Со помош на јаболковиот оцет можат да се осветлат пигментните флеки, а доколку сакате да го направите тоа, тогаш само ставете го натопениот памук да делува на местото со прекумерна пигментација околу 20-30 минути.

Се разбира, можете да користите и куповни производи, но за негата на кожата на лицето најдобро е да користите домашен јаболков оцет, покрај вообичаените козметички препарати.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар