Што е синдромот „мртов задник“ и зошто мора да смените нешто ако премногу седите?

Колкумина од вас досега чуле за синдромот „мртов задник“? И ние сега го дознавме овој израз и мора да признаеме дека малку се исплашивме. Тоа што ни е веќе на сите познато е дека долгото седење, како на работа, така и во домот, може негативно да влијае на нашето здравје. Но, тоа што можеби не сте знаеле е дека од оваа активност може да се случи да ја изгубите функцијата на одредени мускули во задникот.

Имено, поминувањето премногу време во седење може да создаде таканаречена „глутеална амнезија“ позната и како синдромот „мртов задник“. Синдромот се развива кога еден од мускулите на задникот познат како глутеус медиус не е доволно стимулиран со движење и со текот на време ја губи својата функција. Ако ова не ви е доволна мотивација да почнете со повеќе одење или вежбање, тогаш треба да знаете дека овој мускул е одговорен и за убаво обликуваниот и затегнат задник.

Последиците од овој синдром, покрај виснатиот задник, се болки во лумбалниот дел на половината, колковите, колената, па дури и во глуждовите. Ако сакате да проверите дали сте почнале да го развивате овој синдром, направете го Тренделенбурговиот тест. Сè што треба да направите е да ја подигнете едната нога во воздух. Ако карлицата ви „западне“ во делот каде што ногата е подигната, треба да почнете да се грижите. Тоа значи дека глутеусот во тој дел од телото ви е слаб.

Клекнувања, вежби за глутеус, прошетка и трчање се само дел од начините да го подигнете својот задник и да го спречите омилениот дел од вашето тело да стане нефункционален. Не дозволувајте да стигне до оваа штета и потоа да биде предоцна да ја поправите!

Дознајте и како предолгото седење може да го влоши памтењето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар