Шпански омлет со компири

Одличен појадок или вечера за целото семејство

Шпански омлет со компири

Потребни состојки:
  • 4 компири
  • 8 јајца
  • сол
  • бибер
  • малсиново масло
Начин на подготовка:

Излупете ги компирите и исечете ги на крукчиња, а потоа крукчињата на четири дела. Пржете ги во тавче со врело масло додека не станат крцкави. Потоа ставете сол и бибер по вкус и ставете ги во сад, во кој претходно ги имате сматено јајцата. Потоа целата смеса ставете ја на врело масло за убаво да се испржи.

Совет:

За компирот да биде повкусен, пред пржењето извалкајте ги парчињата во брашно.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. aleksandar Reply

    Super e, duri i povejke od super – fenomenalno

Остави коментар