Секоја жена треба да го знае рецептот за оваа маска: Вашата кожа ќе изгледа 10 години помладо

Секоја жена треба да го знае рецептот за оваа маска: Вашата кожа ќе изгледа 10 години помладо

Маските што можете да ги направите дома се најдобри затоа што тие се целосно природни и без никакви адитиви што најчесто ги има во кремовите што ги купувате од аптека. Сè повеќе дерматолози препорачуваат да правите сами сè што се употребува за нега на кожата, а овој совет го применуваат многу познати дами.


Секоја жена треба да го знае рецептот за оваа маска: Вашата кожа ќе изгледа 10 години помладо

Состојките што се потребни за оваа маска се богати со антиоксиданти кои се најефикасни во борбата против слободните радикали, а тие се најголемите непријатели на кожата и доведуваат до стареење и појава на брчки.

Потребни состојки:

  • грст боровинки
  • грст малини
  • грст капини

Начин на подготовка:

Маската е готова кога ќе ги измешате сите состојки и ќе добиете хомогена смеса.

Начин на употреба:

Нанесете ја маската на чисто лице и оставете ја да стои 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Се препорачува да ја користите маската двапати неделно.

Погледнете како да ја направите и оваа природна маска за нега на кожата со само 3 состојки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар