Природна маска за нега на кожата со само 3 состојки

Направете природна и здрава маска за нега на кожата на лицето

Потребни состојки:
  • 1 лажица какао во прав
  • 3-5 супени лажици блендирана папаја
  • 1 лажица гел од алое вера
Начин на подготовка:

Сè што ви е потребно за да ја направите оваа маска се состојките и сад за мешање. Ставете ги сите состојки во садот и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Нанесете ја смесата на кожата и оставете ја да делува 10-15 минути, а потоа исперете со млака вода.

Придобивки:

Оваа маска ја одржува кожата млада и сјајна. Алое Верата е полна со разни витамини (А, Ц, Е, Б1, Б2, Б3, Б6 и Б12) што помагаат при хидратација на кожата, правејќи ја со нежна текстура и давајќи ѝ сјај. Во комбинација со папајата, која помага при регенерација на кожата, таа може да направи чуда и да ја врати отпорноста на вашата кожа. Какаото помага најмногу при стимулирање на циркулацијата.

Дознајте и кои 15 видови храна можете да ги користите како природни продукти за убавина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар