Сакате промена во животот? Таа треба да започне од вас!

Сакате промена во животот? Таа треба да започне од вас!

Кога чувствувате дека вашиот живот не е таков каков што сакате да биде или не сте навистина задоволни со тоа како се одвиваат работите тогаш тоа е знак дека му треба мала промена. Но, работата е во тоа што ако барате промена во вашиот живот, таа треба да започне од вас самите.

Сакате промена во животот? Таа треба да започне од вас!

Погледнете околу себе. Што е тоа што недостасува во вашиот живот во моментов? Што е тоа што би го направило вашиот живот целосен? Оставајќи ги настрана ограничувањата на неодамнешната пандемија, размислете за нешто што сте посакувале, а што сè уште не се случило.

Постои погрешно верување дека кога ќе го добиеме она што го сакаме, ќе бидеме посреќни. Сепак, покрај копнежот за она што ви недостасува во животот, мора да постои подлабока желба која ќе ги промени вашите околности и кои ќе бидат усогласени со вашите основни вредности.

Ако сакате работите да се променат, мора да започнете од самите вас. Понекогаш тоа може да произлезе од фрустрацијата од начинот на кој стојат работите или од сознанието дека нешто недостасува. На пример, ако сте осамени, можеби ќе сакате да бидете во интимна врска за да се справите со вашата осаменост.

Но, дали го правите вистинскиот избор и дали се обидувате на вистински начин да ја пополните празнината? На пример, може да се занимавате со некое хоби или да волонтирате во добротворна организација, каде што ќе најдете подлабоко значење и цел. Овде, вие може или не мора да започнете подлабока врска со некого бидејќи тоа не е вашата главна цел. Вашата намера е да ја ублажите вашата осаменост и да бидете покрај некој кој размислува исто како вас.

Размислете за моментот кога се обидовте да решите проблем, а решението беше далеку од она што планиравте. Дали размислувавте за алтернативни решенија или бевте фокусирани на одреден исход?

Не заборавајте дека морате да имате отворен ум и да истражувате други можности ако сакате да го промените вашиот живот. Наместо да се жалите, потребно е да ја воспоставите контролата врз вашиот живот и да барате решенија.

За жал, животот не е толку добар како што посакувате да биде и понекогаш ќе наидете на разочарување и немоќ. Но, ако ги сметате вашите постапки како потенцијални искуства за учење, не можете да победите или да изгубите, туку да научите од нив.

Затоа, што и да недостасува во вашиот живот, размислете за овие алтернативни решенија: не брзајте да го направите прво нешто што ќе ви падне на ум. Одвојте време за анализа на можното решение и запишете ги вашите мисли на хартија пред да донесете одлука. Бидете трпеливи, љубопитни и не фокусирајте се само на исходот. Не заборавајте дека доколку бидете отворени за нови можности само тогаш животот ќе ви го пружи она што ви треба во вистинскиот момент и на вистинското место.

Откако прочитавте за промените во животот, можеби ќе сакате да прочитате и кои психолошки книги можат да ви го променат животот.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар