Рецепт за вкусен кремаст десерт што се топи во устата

Рецепт за вкусен кремаст десерт што се топи во устата

Немате премногу време, а сакате да јадете нешто благо? Овој рецепт е совршен за вас.

Рецепт за вкусен кремаст десерт што се топи во устата

Потребни состојки:

  • 1 литар млеко (може да биде и растително)
  • 170 грама шеќер
  • 130 грама брашно
  • 60 грама скроб
  • 1 лажичка ванилин шеќер или екстракт од ванила
  • 2 лажици путер (маргарин, кокосово масло)
  • 100 грама печени кикирики или некои други јаткасти плодови
  • 100 грама чоколадо за готвење
  • кокосово брашно за декорирање

Начин на подготовка:

Турете го млекото во сад, ставете го на тивок оган и додајте 170 грама шеќер, 130 грама брашно, 60 грама скроб и ванилин шеќер.

Постојано мешајте додека кремот не стане целосно мазен и без грутки.

Тргнете го од оган, додајте 2 лажици путер и добро измешајте.

Турете го кремот во чаши од 180 мл и ставете го во фрижидер за да се стегне.

Извадете го изладениот десерт од чашите, исечете го на половина и превртете ги страните во ситно сечкани кикирики.

Растопете го чоколадото во микробранова печка и истурете го одозгора, а потоа украсете со кокос.

Погледнете го и овој рецепт за мусака со тестенини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар