Рецепт за вкусен колач од сутлијач

Рецепт за вкусен колач од сутлијач

Може ли сутлијачот да биде повкусен отколку што е? Да!

Рецепт за вкусен колач од сутлијач

Потребни состојки:

  • 180 грама брашно
  • 75 грама шеќер
  • 3 јајца
  • 125 грама путер
  • 350 грама цреши од компот
  • 600 грама сутлијач
  • 2 лажици сок од цреши
  • 3 лажици презла

Начин на подготовка:

Измешајте ги брашното, путерот, шеќерот и едно јајце. Посолете и ставете ја смесата во подмачкан огноотпорен сад. Избоцкајте го тестото со виљушка, посипете со презла и одозгора ставете ги црешите.

Со миксер изматете 2 јајца, сокот од вишни и 600 грама сутлијач. Ставете ја смесата во огноотпорниот сад и печете 40 минути на температура од 200 Целзиусови степени.

Одозгора посипете со шеќер во прав.

Погледнете како да направите вкусен чоколаден колач со тиквички.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар