Рецепт за супа со кнедли од сирење

Рецепт за супа со кнедли од сирење

Малку поинаков вкус на познатата домашна супа со кнедли.

Рецепт за супа со кнедли од сирење

Потребни состојки:

  • 100 грама тврдо сирење
  • 50 грама брашно
  • 5 компири
  • 1 морков
  • 1 кромид
  • 1 јајце
  • 1 лажица путер
  • 2 литри вода
  • сол, црн и црвен пипер

Начин на подготовка:

Изрендајте го сирењето во еден сад, додајте ги јајцето, путерот, солта и црниот пипер и промешајте. Додајте го брашно, промешајте и оставете ја смесата да отстои 10 минути.

Во меѓувреме, испржете ги кромидот и морковот во тенџере. Потоа додајте ги ситно сечканите компири. Кога сè ќе се испржи, додајте ги брашното и црвениот пипер и турете вода. Зачинете по вкус и оставете да се готви.

Кога супата ќе зоврие, вадете ги кнедлите со лажица и ставете ги во суптаа. Кога кнедлите ќе се зготват, супата е подготвена за сервирање.

Погледнете го овој лесен рецепт за крцкав печен компир.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар