Рецепт за колач со афион и крем од лимон

Рецепт за колач со афион и крем од лимон

Погледнете го овој рецепт за едноставен, но сочен колач од афион.

Рецепт за колач со афион и крем од лимон

Потребни состојки:

За тестото:

3 јајца

150 rрама

100 мл масло

120 грама брашно

150 грама мелено семе од афион

половина прашок за печиво

За кремот од лимон:

3 големи јајца

150 грама шеќер

2 ќесички ванилин шеќер

малку сол

кора од еден лимон

сок од два лимони

50 грама растопен путер

За декорација:

100 грама бадеми

Начин на подготовка:

Одделете ги жолчките од белките. Направете цврста смеса од белките и оставете ја настрана. Додајте шеќер и масло во жолчките и мешајте додека смесата не стане пенеста. Во смесата измешајте ги афионот, брашното и прашокот за печиво. На самиот крај, додајте ги белките и промешајте рачно. Турете ја смесата во калап и печете околу 20 минути на температура од 180 Целзиусови степени.

Додека се пече бисквитот, подгответе го кремот. Ставете ги јајцата, шеќерот и другите состојки во сад за готвење. Измешајте ги добро со жица за матење. Ставете ја смесата на тивок оган и мешајте постојано, додека смесата не згусне. Тргнете го тенџерето од огнот и промешајте го растопениот путер додека смесата е топла. Покријте го кремот со фолија за да спречите формирање мембрана и оставете да се излади. Изладените колачиња исечете ги на половина, намачкајте го кремот на средина и на горната површина. Украсете со бадеми.

Погледнете го овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо што е идеален за појадок.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар