Рецепт за бела бајадера

Вкусен десерт на кој никој не може да му одолее.

Рецепт за бела бајадера

Потребни состојки:

  • 200 мл вода
  • 300 гр шеќер
  • 250 гр маргарин или путер
  • 300 гр мелени бисквити
  • 100 гр кокос

Начин на подготовка:

Измешајте ги водата и шеќерот, па ставете го на оган. Кога водата ќе почне да врие, додајте го исечканиот маргарин и мешајте додека не се растопи.

Кога маргаринот ќе се стопи, тргнете го од огнот, а потоа додајте ги кокосот и бисквитите и мешајте додека не се соедини смесата.

Во мал калап, 20 х 15 см, ставете фолија и турете ја смесата над фолијата и израмнете ја, па оставете ја во фрижидер преку ноќ за да се стегне.

Кога тортата ќе се олади и ќе се стегне, извадете ја заедно со фолијата, исечете ја на парчиња и посипете ја со кокос.

Погледнете го овој рецепт за топло чоколадо со само 50 калории.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар