Рецепт на денот: Посна мусака

Рецепт на денот: Посна мусака

Погледнете како да го направите овој ручек што е идеален за посните денови и е толку вкусен што ќе ве натера да си ги излижете прстите.

Рецепт на денот: Посна мусака

Потребни состојки:

 • 3 компири
 • 2 црвени пиперки
 • 1 кромид
 • 2 моркови
 • 100 грама печурки
 • 1 помал домат
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 50 грама ориз
 • малку црвен пипер
 • малку магдонос
 • 2-3 ловорови листови

Начин на подготовка:

Исечкајте го кромидот на кругови и пропржете го во масло, потоа исечкајте ги пиперките и морковите на коцки и додајте ги во тавата за пржење, па направете го истото и со печурките и со доматот. На крајот додајте го оризот.

Додајте сол, бибер, црвен пипер и ситно сечкан магдонос. Во поголем сад турете малку масло и размачкајте го со четка.

Половина од компирите исечкани на кругови ставете ги во садот и ставете им сол и бибер одозгора. На средина ставете ја испржената смеса, наредете ги ловоровите листови и потоа најгоре ставете ги останатите компири. Во садот турете доволно вода за да го потопите оризот.

На крајот турете уште малку масло врз горниот ред компири и печете на температура од 200 °C околу 50-60 минути.

Погледнете го овој лесен рецепт како да направите брзи фритули за зимско засладување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар