Работи кои никогаш не би требало да ги чистите со марамчиња за дезинфекција

Работи кои никогаш не би требало да ги чистите со марамчиња за дезинфекција

Доколку сте некој што користи дезинфекциски влажни марамици секогаш и секаде, време е да престанете да го правите тоа. На одредени површини дезинфекциските марамици можат да нанесат повеќе штета отколку корист.

Кожни ташни и навлаки

Иако дезинфекцисите марами изледаат како брз начин на чистење, тие содржат алкохол и амонијак кои можат да ја исушат кожата и да го оштетат нејзиниот завршен изглед. Наместо тоа, одлучете се за комерцијално средство за чистење на кожа или испробајте мешавина од топла вода и средство за миење садови.7

Работи кои никогаш не би требало да ги чистите со марамчиња за дезинфекција

Наочари

Одвикнете се од нагонот да ги пребришете наочарите со дезинфекциска марамица, бидејќи тие можат да ги „изедат“ осетливите навлаки на леќите, велат стручњаците. Наместо тоа, исчистете ги со капка сапун и топла вода или употребете комерцијално средство за чистење на леќи.

Накит од бисери

Чистењето на накит од бисери со дезинфекциски марамици никако не е добра идеја. Можат да оштетат меки камења, вклучувајќи бисери, смарагд и опал. За чистење, подобро користете топла вода и сапун.

Вашето WC

Марамиците можете да ги користите за чистење на школката и надворешните страни без штетни ефекти. Но, никогаш немојте да ги фрлате марамиците во школката кога ќе завршите. За разлика од тоалетната хартија, марамиците не се разложуваат на соодветен начин, што може да ги запушат цевките и долго време да ви носат големи сметки.

Дамка на облека

Чистењето на дамки со дезинфекциски марамици може да ги направи помалку видливи, но на одредени врсти на облека нема да им бидат од корист. Алкохолот во марамиците може да ја избледи бојата и да го оштети материјалот.

Наслон за рака во автомобил

Насекаде се вашите отпечатоци од масни прсти, но немојте да посегате по дезинфекциските марамици. Комбинацијата од алкохол и амонијак во марамиците можат да го изедат заштитниот слој на наслоните и на крајот да предизвикаат дамки, предупредуваат произведувачи. Наместо тоа, таквите наслони исчистете ги со вода и сапун. Се препорачуваат и марамици посебно обликувани за наслони.

Намирници

Никогаш не би требало да го чистите зеленчукот, овошјето или било која друга храна со дезинфекциски марамици, бидејќи состојките во марамиците не се наменети за намирници, но тоа е нешто што веќе многумина го знаат.

Прочитајте ги овие 10 паметни совети што може да ви го олеснат животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар