Простувајте, не затоа што другите го заслужуваат тоа, туку затоа што вие заслужувате мир

Простувајте, не затоа што другите го заслужуваат тоа, туку затоа што вие заслужувате мир

Научете да простувате, затоа што на овој начин учите важна животна лекција. Не мразете ги луѓето, но исто така и не дозволувајте никогаш повеќе да ви се приближат, за да не ве повредат повторно. Внимавајте вашата прошка да не стане ваша глупост. Простувајте, не поради другите, туку поради себе, затоа што вие заслужувате мир.

Простувајте, не затоа што другите го заслужуваат тоа, туку затоа што вие заслужувате мир

Постојат два вида простувања: Оние кога ќе простите и кога ќе бидете спремни за втора шанса и оние кога простувате, но продолжувате без тие личности. И двата начина користете ги мудро! Простувајте, затоа што со тоа не значи дека ги прифаќате туѓите однесувања или пак дека им верувате. Простете поради себе, за да можете да продолжите со својот живот. Простувањето не значи дека ќе го прифатите сѐ она што ви било направено, туку дека повеќе не дозволувате тоа да ве контролира. Никогаш нема да знаете колку сте силни, сѐ додека не му простите некому.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар