Пролетно смуди од капини, банани и нане

Пролетно смуди од капини, банани и нане

Совршен пијалак за освежување на попладневното пролетно сонце со вашите пријатели

Пролетно смуди од капини, банани и нане

Состојки за 4 чаши:
  • 250 мл јогурт
  • 750 мл млеко од соја (количината може да варира по ваш вкус)
  • 170 г свежи капини
  • 2 замрзнати банани
  • 2 лажици мед (количината може да варира по ваш вкус)
  • 30 г свежо мелено ленено семе, опционално
  • Свежи ливчиња од нане
Начин на подготовка:

Сместете ги ливчињата од нане со 250 мл млеко од соја во блендерот и вклучете го 10-тина секунди. Потоа додадете ги и останатите состојки и оставете го блендерот да работи сè додека не добиете рамномерна мешавина. Откако ќе завршите, смудито е подготвено за сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар