Природен лек за тироидната жлезда: Како се прави ликер од зелени ореви?

Природен лек за тироидната жлезда: Како се прави ликер од зелени ореви?

Добро е познато дека оревите лечат многу различни болести, а особено помагаат во проблемите со тироидната жлезда, грлото, респираторните патишта, како и бронхитисот, но и за зајакнување на имунитетот. Народната медицина препорачува зелен ликер за лечење на слабокрвноста и анемијата, но и како прва помош при стомачните тегоби и забрзувањето на метаболизмот и варењето на храната.

Природен лек за штитната жлезда: Како се прави ликер од зелени ореви?

Потребни состојки:
  • 40 млади ореви
  • 1 килограм мед
  • 1 литар ракија
Начин на подготовка:

Ставете ракавици и исечете ги младите ореви. Потоа ставете ги во поголема стаклена тегла и преку нив додадете ги медот и ракијата. Затворете го стаклениот капак, па оставете теглата да отстои на сонце 40 дена. Повремено промешајте ја содржината со пластична лажичка.

Примена:

Секое утро, на празен желудник, пијте по една мала чашка од ликерот. Тој изобилува со јод и поради тоа е лек за сите болести поврзани со тироидната жлезда. Пред послужување, ликерот од ореви благо смешајте го за да го подигнете лековитиот талог. Како аперитив, ликерот се служи со мраз и парчиња лимон.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар