Превкусни брускети со домати и босилек

Превкусни брускети со домати и босилек

Брускетата е популарна италијанска закуска, која ќе ја обожавате

Превкусни брускети со домати и босилек

 Потребни состојки:
  • ½ француски багет
  • 3 домати
  • чешне лук
  • 10 г кромид
  • 5-6 ливчиња босилек
  • 1 лажичка оригано
  • 2 лажици маслиново масло
  • сол и бибер
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Тавчето за печење обложете го со алуминиумска фолија. Доматите, лукот, кромидот и едно ливче босилек исечкајте ги на ситно и измешајте ги во еден сад. Потоа додадете сол, бибер и оригано по желба и полијте ги состојките со маслиново масло. Покријте го садот и оставете го 10 минути да отстои.

Во меѓувреме багетот исечете го на тенки парчиња. Ставете малку маслиново масло на двете страни од лепчето и наредете ги во тавата. Печете ги 10 минути, додека не добијат светло кафена боја и додека не станат крцкави.

Потоа, додека се топли, врз нив додадете од смесата од зеленчук и по некое ливче босилок.

Превкусни брускети со домати и босилекПревкусни брускети со домати и босилек


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар