Прекрасни макарони со многу зеленчук

Одлична идеја за лесен ручек…Прекрасни макарони со многу зеленчукПотребни состојки:

  • 450 г вртени макарони
  • 1 црвена пиперка
  • 150 г брокула
  • 150 г свежи шампињони
  • 5 чешниња лук
  • микс од зачини
  • сол
  • црн пипер
  • 25 г пармезан
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

1. Сварете ги макароните.
2. Во меѓувреме, измијте ја и исечкајте ја пиперката.
3. Исечете ја брокулата на мали цветови. Оставете ги цветовите во солена топла вода 5 минути, па тоа извадете ги и оставете ги врз крпа да се исцедат.
4. Измијте ги печурките во сад со ладна вода. Извадете ги од водата и нив оставете ги да се исушат. Потоа исечете ги на ситни парчиња.
5. Исечкајте го лукот на тенки парчиња.
6. Загрејте тавче на средна топлина. Во него додадете маслиново масло и лукот. Пржете додека лукот не омекне.
7. Пред лукот да стане кафеав, додадете ги печурките. Пржете ги печурките додека не добијат кафена боја и додека не се подисушат.
8. Потоа додадете ја пиперката и ставете сол по вкус.
9. На крај додадете ја брокулата. Не пржете ја премногу.
10. Потоа додадете ги сите зачини.
11. Тргнете го тавчето од оган и претурете го пржениот зеленчук во еден сад.
12. Во истиот сад ставете ги макароните, додадете малку маслиново масло и убаво измешајте ги.
13. Потоа истурете поголемо количество пармезан и измешајте повторно.
14. Сервирајте ги топли или ладни, со пармезан одозгора.Прекрасни макарони со многу зеленчук


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар