Стани Фејсбук нинџа – сурфај со тастатура

Знаете ли дека постојат дефинирани комбинации од тастатурата кои се специјализирани да извршуваат одредени функции додека прелистувате низ Фејсбук? Забрзајте ја вашата „работа“ на Фејсбук со помош на овие лесни шорткати:Стани Фејсбук нинџа - сурфај со тастатура

Мозила Фајрфокс

 • Shift + Alt + / = Барај (Search)
 • Shift + Alt + 0 = Помош (Help)
 • Shift + Alt + 1 = Почетна (Home)
 • Shift + Alt + 2 = Тајмлајн (Timeline)
 • Shift + Alt + 3 = Пријатели (Friends)
 • Shift + Alt + 4 = Инбокс (Inbox)
 • Shift + Alt + 5 = Известувања (Notifications)
 • Shift + Alt + 6 = Поставки на корисничката сметка (Account Settings)
 • Shift + Alt + 7 = Приватност (Privacy)
 • Shift + Alt + m = напиши нова порака (new message)
 • j и k = скролај меѓу постови во News Feed
 • c = коментирај додека си на пост во твојот News Feed
 • l = лајкувај или одлајкувај го селектираниот пост или фотографија

Останати прелистувачи

 • Гугл Хром: Alt + знак
 • Интернет Експлорер: Alt + знак –> Enter (или само Alt + знак, кај некого е можно да не работат комбинациите 3-7)
 • Фајрфокс, Сафари и Хром за Mac: Ctrl + Alt+ знакБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар