Прекрасна пролетна колекција на Валентино, инспирирана од животот на илјадниците бегалци

Прекрасна пролетна колекција на Валентино, инспирирана од животот на илјадниците бегалци

Инспирирани од африканските мотиви, Марија Грација Кјури и Пјерпаоло Пичоли дизајнираа прекрасна колекција долги фустани за модната куќа Валентино. Илјадниците бегалци од Сенегал, Нигерија, Мали и многу други места, кои со години се обидуваат да го најдат својот пат до Јужна Италија, како и нивната тешка животна судбина, се токму оние кои се мотивација за оваа пролетна колекција.

(68)-prekrasnata-proletna-kolekcija-na-valentino-kafepauza.mk

Преку овие модели, модната куќа Валентино сака да испрати моќна порака за толеранцијата и убавината која произлегува од меѓукултурните интеракции. Уживајте!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран електроинженер по телекомуникации кој во слободно време обожава да пишува. Животен сон ѝ е да го прошета целиот свет уживајќи во добра книга и пријатно друштво. Настојува од секоја ситуација да го извлече најдоброто и не може да замисли денот да ѝ започне без шолја вкусно кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар