Предлог за денес: Колач од карамела

Предлог за денес: Колач од карамела

Кремаст и вкусен колач што ќе им се допадне на сите.

Предлог за денес: Колач од карамела

Потребни состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 2 лажици вода
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици масло
 • 100 гр брашно
 • 2 лажици какао во прав
 • 1 прашок за печиво

За филот:

 • 800 мл млеко
 • 1 ванилин шеќер
 • 3 пудинзи од карамела
 • 200 гр путер
 • 10 лажици шеќер
 • 400 мл слатка павлака
 • 1 желатин

Начин на подготовката:

Измешајте ги белките, додајте го шеќерот, а потоа жолчките, водата, млекото и маслото. Продолжете со мешање и додајте ги брашното, какаото и прашокот за печиво. Истурете ја смесата во плех за печење и печете на температура од 200 °С околу 15-20 минути.

Стоплете го млекото и додајте ги пудингот, шеќерот, ванилиниот шеќер и путерот и варете додека не се згусне. Ставете го филот врз изладениот бисквит. Измешајте ги павлаката и желатинот и нанесете ги одозгора. Украсете по желба.

Погледнете ги овие 5 идеи за кроасани-сендвичи што би ги јаделе во кое било време од денот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар