Потребни ви се 90 секунди и микробранова печка: Едноставен рецепт за лепче во чаша

Потребни ви се 90 секунди и микробранова печка: Едноставен рецепт за лепче во чаша

За среќа на оние со малку време, постои лесен начин за печење леб што не вклучува чекање со часови. Овој рецепт за лепче во чаша ќе ви овозможи брза закуска за само 90 секунди, а можете да го направите дома без да ви треба рерна.

Потребни ви се 90 секунди и микробранова печка: Едноставен рецепт за лепче во чаша

Потребни состојки:

 • 40 г брашно
 • 1 белка од јајце
 • 25 г маргарин
 • исцеден сок од лимон
 • 1/3 лажичка шеќер
 • 1/3 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Земете голема чаша и изматете ја белката додека не се запени.
 2. Додајте ги прашокот за печиво и сокот од лимон и измешајте.
 3. Додајте ги сите други состојки и мешајте додека не се изедначат.
 4. Ставете ја смесата во микробранова печка 90 секунди.
 5. Исечкајте го лепчето и тостирајте го.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за сочен колач со чоколадо и путер од кикиритки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар