Освежувачки и неодоливо вкусен: Рецепт за чизкејк со лимета

Освежувачки и неодоливо вкусен: Рецепт за чизкејк со лимета

Добриот чизкејк со лимета е вистинско пролетно освежување со сочен крем и крцкава кора. За негова подготовка не ви се потребни големи готварски вештини – доволно е да имате блендер и миксер.

Освежувачки и неодоливо вкусен: Рецепт за чизкејк со лимета

Потребни состојки:

За основата:

 • 180 грама мелени чајни бисквити
 • 5 лажици путер
 • 3 лажици шеќер во прав

Состојки за филот:

 • 450 грама намаз со сирење
 • 135 грама шеќер
 • 60 милилитри сок од лимета
 • 3 големи јајца
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажичка кора од лимета

Состојки за кремот:

 • 180 грама шлаг крем
 • 2 лажици шеќер во прав
 • 2 лажици кисела павлака
 • ½ лажичка кора од лимета
 • ½ лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови.

2. Во блендер сомелете ги бисквитите и измешајте ги со шеќерот и растопениот путер. Треба да добиете смеса како влажен путер.

3. Смесата распределете ја рамномерно на подмачкан калап за торти и печете околу 10 минути сè додека не добие убава златно-кафеава боја. Извадете го калапот од рерна и оставете го настрана.

4. Со миксер измешајте ги намазот од сирење и шеќерот. Додадете ги павлаката, сокот од лимета и кората од лимета и мешајте околу една минута.

5. Постепено додавајте едно по едно јајце сè додека не се соединат сите состојки.

6. Распределете го кремот врз основата и колачот ставете го во рерна околу 30 до 35 минути, додека рабовите не се испечат убаво, а средината не остане малку мека.

7. Оставете го колачот да се излади, а потоа ставете го во фрижидер да отстои околу два часа.

8. Со миксер изматете ги шлаг кремот и шеќерот во прав, додадете ги павлаката, кората од лимета и екстрактот од ванила. Добиениот крем нанесете го врз изладениот чизкејк и веднаш послужете.

9. Украсете со парчиња лимета по желба. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за чизкејк со лимета, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за чизкејк со кокос.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар