Опра Винфри: 10 едноставни правила за успех

Опра Винфри: 10 едноставни правила за успех

Опра Винфри е успешна водителка, актерка, продуцент, медиумски сопственик и голем филантроп. Родена е во сиромашно селско семејство во Мисисипи. Била одгледана од самохрана мајка и доживеала значајни потешкотии во животот, бидејќи, според нејзините изјави, таа била силувана на 9 години, останала бремена на 14, а нејзиниот син починал во раното детство. Како „кралица на медиумите“ и една од највлијателните жени на светот, таа била прогласена за најбогатата афроамериканка во 20-тиот век и нејзиното богатство се проценува на 3 милијарди долари. Според неа, таа го должи својот успех во кариерата и животот на овие 10 едноставни правила.

Опра Винфри: 10 правила за успех

1. Увидете кој е следниот правилен потег.

2. Искористете ја својата шанса.

3. Бидете свесни дека секој прави грешки.

4. Работете на себе.

5. Трчајте во трката до крајот, најбрзо што можете.

6. Верувајте.

7. Знајте дека сите ја бараме истата работа.

8. Пронајдете ја смислата.

9. Останете со нозете цврсто на земја.

10. Опуштете се, сѐ ќе биде во ред.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар