Новак Ѓоковиќ препорачува: Пијте солена вода 7 дена по ред и подобрете го вашето здравје

Научниците се согласуваат дека една чаша солена вода на собна температура може одлично да влијае на човечкото тело. Станува збор за голтки детоксикација што му помагаат на телото само да се регенерира. Солената вода го забрзува метаболизмот, го регулира нивото на шеќер во крвта, влијае на зајакнување на коските и имунитетот и помага со проширените вени. Најдобриот тенисер на светот открива дека секое утро консумира по една чаша солена вода.

Новак Ѓоковиќ препорачува: Пијте солена вода 7 дена по ред и подобрете го вашето здравје

„Одма штом станам пијам голема чаша солена вода, на собна температура. Кога пиете ладна вода, телото ви испраќа поголема количина крв во дигестивниот систем, со цел да се загрее испиената вода. На тој начин се согоруваат дополнителни калории, но и се забавува варењето“, вели Ѓоковиќ.

Исто така постои трик дека водата треба да се посоли со природна, чиста морска сол. Во тој случај нејзиното здраво дејство е гарантирано. Ова би требало да го повторувате во период од 7 дена, но доколку чувствувате потреба, можете да продолжите со третманот. Во продолжение погледнете како солената вода може да влијае на вашиот организам.

Новак Ѓоковиќ препорачува: Пијте солена вода 7 дена по ред и подобрете го вашето здравје

Детоксикација

Станува збор за чаша чија содржина делува антибактериски. Во рок од 7 дена, солената вода ќе ги исфрли отровите од вашето тело и ќе се справи со непотребните бактерии што му штетат на вашиот организам.

Зацврстување на коските

Постои теорија дека состојките во солта позитивно влијаат на проблемите со коските, особено кај оние што имаат проблем со остеопороза.

Заборавете на несоницата

Солта го смирува нервниот систем. Па, доколку имате проблеми со несоница, една чаша солена вода благотворно ќе делува на вашиот ум и ќе ви помогне полесно да се справите со овој проблем.

Хидратација

Водата и морската сол се едни од најдобрите начини да му овозможите на вашиот организам да ја добие неопходната хидратација.

Регенерација на кожата

Ако сакате вашата коса да го задржи нејзиниот сјај, ставете сол во вашата вода и не се двоумете. По само неколку дена консумирање, ќе забележите дека кожата ќе почне да ви блеска.

Добро варење

Солената вода е гарантирано и трајно решение за проблемите со вашиот дигестивен тракт, бидејќи ги покренува ензимите што го забрзуваат варењето.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар