Нов тренд во козметичката индустрија: Маска за лице од сперма која го забавува стареењето

Нов тренд во козметичката индустрија: Маска за лице од сперма која го забавува стареењето

Сите сакаме да изгледаме помладо. Додека можеби денес вашето лице изгледа младо, веројатно сте загрижени дали секогаш ќе изгледа така. Доколку навистина сакате да експериментирате, нанесувањето сперма на лицето можеби ќе ви помогне да го зачувате младешкиот изглед.

Нов тренд во козметичката индустрија: Маска за лице од сперма која го забавува стареењето

Челси Луис, козметичарка која соработува со славните, тврди дека маската од сперма го забавува стареењето. Според неа, нејзините клиенти не се срамат да го пробаат овој третман.

Челси изјавила дека спермата е еден од многуте методи кои ја збогатуваат кожата на лицето со кислород и ја подобруваат циркулацијата на крвта. Наводно, овој третман веднаш ќе направи да заблескате.

Спермата е богата со состојка позната како спермин. Ова е антиоксиданс кој помага во намалувањето на брчките, ја измазнува кожата, ги намалува акните и дамките и ѝ дава поздрав изглед на кожата. Сепак, повеќето луѓе би биле скептични да пробаат ваков третман.

Доколку не сакате да нанесувате спрема на вашето лице, постојат и други начини да го подобрите изгледот на вашата кожа. Методот за кој ви се потребни 30 минути може навистина да направи чудо. Сè што треба да направите е наутро да ставите една лажица кокосово масло во вашата уста. Потребно е да го направите ова пред да се измиете заби и додека стомакот ви е празен. Следните 15-20 минути „плакнете“ ја устата со кокосовото масло.

Ова ќе го измори долниот дел од лицето бидејќи ја активира мускулната група во тој дел. Овој метод ќе ви помогне да ги избелите забите, да ги зајакнете, но и да се ослободите од нечистотиите и акните на кожата. Сепак, кокосовото масло е антиоксиданс и антибактериски еликсир.

Доколку не ви се допаѓа овој метод, постои уште еден трик. Земете неколку коцки мраз и ставете ги во сад. Наполнете го садот со вода и мијте го лицето со неа 15-20 минути. Важно е да го направите ова додека кожата на лицето е чиста. После миењето со студена вода, вашата шминка ќе изгледа подобро, а кожата ќе биде затегната и посветла.

Друг ефективен третман за кожата на лицето е со ултразвук. Ова е нехируршка процедура за лифтинг на лицето. Се користи ултразвук со висок интензитет, кој е насочен на деловите на кожата кои изгледаат опуштено. Најчесто третманот се користи за опуштена кожа или за кожата околу вратот. Потребни се 2 до 3 месеци за да видите резултати, а некои луѓе изјавиле дека забележале подобрување и по 6 месеци. Процедурата го стимулира создавањето на колаген, што пак резултира со помека, тонирана и сјајна кожа.

Пробајте ги и овие маски за лице за беспрекорна кожа од само 2 состојки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар