Неколку работи кои секој треба да ги применува

Неколку работи кои секој треба да ги применува

Животот не ни е доделен со упатство за негово правилно користење. Секој го бира својот пат и живее како што се чувствува најкомотно. Сепак, сите имаме еден живот и треба да го користиме максимално и да уживаме во него. Секогаш треба да бидеме свои, но во животот никогаш не сме сами. Некои работи едноставно треба да се почитуваат од човечки аспект и да се применуваат несвесно.

Неколку работи кои секој треба да ги применува

 • Да се забележува без да се критикува
 • Да се цени без да се жали
 • Да се слуша без да се прекинува
 • Да се прашува без да се приговара
 • Да се предизвикува без да се потсмева
 • Да се зема предвид без да се сомнева
 • Да се дискутира без да се наметнува
 • Да се смее без да се двоуми
 • Да се дава без да се очекува
 • Да се теши без да се лаже
 • Да се води без да се скршнува
 • Да се опростува без да се чувствува гнев
 • Да се ужива без да се осудува


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Мона Reply

  Убаво кажано… 🙂

Остави коментар