Наједноставниот тест за нивото на јод во организмот: Направете го сами дома!

Наједноставниот тест за нивото на јод во организмот: Направете го сами дома!

Јодот е неопходен во организмот за производство на хормони од тироидната жлезда. Овие хормони го контролираат метаболизмот и другите важни функции во организмот.

Недостатокот на јод во телото е важен за хормоните на штитната жлезда: Наједноставниот тест за нивото на јод во организмот направете го сами дома!

Ниското ниво на јод не е единствената причина за лошото функционирање на тироидната жлезда. Сепак, тоа може да предизвика многу проблеми, вклучувајќи и абнормално зголемување на тироидната жлезда.

Како да се открие недостатокот на јод во организмот?

Доколку постои сомневање за недостаток на јод, нивото може да се провери на неколку начини.

Анализата на урина е наједноставниот, многу брз тест. Резултат може да се добие за неколку минути, но тој не секогаш е точен.

Како да се открие недостаток на јод во организмот

Доколку постои сомневање за недостаток на јод, нивото може да се провери на неколку начини.

Анализата на крвта е многу едноставен и многу точен тест. Сепак, оваа анализа трае подолго од лабораториската анализа на урината.

Тестот со јод на кожата е многу едноставен и можете сами да го направите дома.

Купете калиум јодид (од аптека) и нанесете слој на кожата, во два реда широки околу два сантиметри.

Чекајте да се исуши за да не остави дамки на облеката. Оваа дамка треба да остане на кожата 24 часа.

Во случај да остане пократко, постои сомневање за недостаток на јод во организмот. Недостатокот на јод е речиси сигурен доколку дамката исчезне преку ноќ.

Можеби сакате да го направите и овој тест во кој треба да ги споите прстите на овој начин и за неколку секунди ќе дознаете дали ви се заканува рак на белите дробови: Овој едноставен тест може да ви го спаси животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар