Не се сите испукани врвови исти, а тоа одредува како треба да ги негувате

Не се сите испукани врвови исти, а тоа одредува како треба да ги негувате

Дали знаевте дека постојат различни видови испукани врвови на косата? Малите разлики можат да откријат многу за косата. Дали постои причина зошто се појавуваат различни видови испукани врвови на косата? Во продолжение прочитајте што велат фризерите.

Не се сите испукани врвови исти, а тоа одредува како треба да ги негувате

Постојат 6 основни видови испукани врвови, а покрај класичните испукани врвови во форма на буквата „Y“, постои форма „бебе“, кога влакното е поделено на самиот врв, „тројно раздвојување“ со изглед на виљушка, „пердув“ со испакнати влакна од двете страни, „дрво“ со неколку гранки во една насока и „длабок расцеп“, со остатоци подолги од влакното.

Не се сите испукани врвови исти, а тоа одредува како треба да ги негувате

Видот на испуканите врвови обично сведочи за сериозноста на штетата направена на косата, така што бебешкото разделување обично сигнализира почетно оштетување, додека формата на дрво или пердув открива дека станува збор за поголема штета.

Како да ги негувате испуканите врвови?

Без разлика каков вид испукани врвови имате, постои само еден начин да се санира штетата, а тоа е стрижење.

Откако ќе се разделат краевите, штетата е неповратна и најздравата опција е да ги пресечете.

Но, ако не сакате да ја скратите косата, тогаш треба да користите масла и маски што ги заштитуваат кутикулите. Важно е вашата коса да има доволно влага за да не биде сува затоа што така се оштетува многу повеќе.

Исто така, кокосовото масло ќе ви помогне да ги прикриете испуканите врвови. Нанесете го на косата, почнувајќи од коренот до врвовите и оставете го да стои половина час.

Прочитајте зошто не треба да носите стегач за коса околу вашиот зглоб.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар