Не мора ни да ја вклучите рерната: Вкусен колач со јогурт и овошје за љубителите на десертот

Вкусно и лесно за подготовка

Потребни состојки:
  • 1 килограм бисквити
  • 1 литар јогурт
  • 50 грама шеќер во прав
  • 500 грама јагоди, измиени и исечкани
  • 300 милилитри крем за шлаг
  • Маргарин или путер
Начин на подготовка:

Издробете ги бисквитите во поголем сад, сипете го јогуртот и помешајте ги сите состојки. Додајте ги исечканите јагоди, па шеќерот во прав и убаво изматете. Намачкајте тепсија со маргарин или путер, па префрлете ја смесата во неа, притоа убаво распоредувајќи низ целата површина. Подгответе ја шлаг пената и намачкајте ја одозгора. Ставете го колачот во фрижидер, преку ноќ, со цел кексот целосно да омекне.

Пробајте ги и овие вкусни чоколадни колачиња со суво овошје и јаткасти плодови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар