Науката зад привлечноста: Мажите потајно ги бараат овие 8 работи кај жените

Науката зад привлечноста: Мажите потајно ги бараат овие 8 работи кај жените

Не е тајна дека мажите си имаат свој вкус кога станува збор за жени. Но ако мислите дека сите сакаат русокоси со долги нозе, се лажете. Ова се 8-те работи кои мажите најпрво ги забележуваат кај дамите.

naukata-zad-privlecnosta-mazhite-tajno-gi-baraat-ovie-8-raboti-kaj-zhenite-kafepauza.mk

1. Колкови

Голем број мажи изјавиле дека ги привлекуваат жени кои имаат помала разлика помеѓу половината и колковите. Па, пред да се одлучите повторно да се изгладнувате, запомнете дека мажите имаат генетска предиспозиција да одбираат жени со поголеми колкови. Пошироките колкови се знак дека жената е попогодна за раѓање дете. Иако оваа теорија потекнува уште од пештерскиот човек, таа важи и до денес.

2. Симетрија

Мажите бараат жени кои имаат симетрично тело и лице. Симтеријата е знак за убавина и добри гени, а кога жената има симетрично тело таа е поздрава и мажите почесто ѝ пријдуваат. Всушност, сите луѓе се програмирани да бараат симетрија во другите луѓе. Иако ова се случува потсвесно, истражувањата покажале дека е вистина. Друга теорија предлага дека симтеријата е и знак за добро здравје.

3. Долга коса

Мажите сметаат дека жените со подолга коса (без разлика на бојата) се попривлечни од оние со кратка. Едно истражување од 2004 година покажало дека долгата коса во просек е попривлечна за мажите. Можеби причината за ова е тоа што „машката“ коса ги плаши мажите. Па, ако сакате да бидете попривлечни за спротивниот пол, пуштете ја косата.

4. Додајте малку црвено

Жените одамна ги бојат своите усни со црвена боја, и изгледа со добра причина. Според науката, сите луѓе се попривлечени од црвената боја. Истата привлечност е забележана и кај мажите кои носат црвено. Црвената боја е бојата на љубовта и се поврзува со сексот, вклучувајќи ги и сексуалните органи.

5. Мирис

Мажите реагираат на мирисот на жените, и тоа на добар начин. Истражувањата покажале дека менструалниот циклус на жените има влијание на феромоните кои ги испуштаат. Мажите ги откриваат феромоните во зависност од фазата на вашиот менструален циклус. Секој мириса различно, некој лошо, некој добро, но и вкусот за мирис е различен кај секого. Мажите сакаат жени кои мирисаат добро, но секој е различен па немојте премногу да се грижите за ова.

6. Очи

Најчестиот атрибут кој ги привлекува мажите се женските очи. Тие сакаат жени со големи и светли очи бидејќи тоа ги потсетува на здравје и младост. Овде не станува збор за бојата, туку целиот „сјај“ на окото.

7. Глас

Не е сè до изгледот. Мажите се привлечени од жени со повисок глас. Исто како и со мирисот, секој маж е привлечен од различен тон на женскиот глас.

8. Полни усни

Бојата на усните е важна, но не е само тоа. Едно истражување покажало дека мажите поминуваат половина од секоја интеракција гледајќи ги усните на жените. Жените со полни усни најчесто се сметаат за попривлечни.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар