4 причини зошто е добро да се откажете од градникот

Сигурно не можете ни да си го замислите денот без ова парче облека од вашиот гардеробер. Но, градниците можеби и не се толку добри за вас. Во продолжение следуваат 4 причини зошто треба засекогаш да ги заборавите.

1. Градникот ја менува формата на градите

(1)4-pricini-zoshto-e-dobro-da-se-otkazhete-od-gradnikot-kafepauza.mk

Постојаното носење градник ги ослабува градните мускули, а со тоа градите почнуваат да се спуштаат. Природна поддршка полека се намалува. Анатомски, градите се покриени со тенка еластична кожа, а ги поддржуваат лигаменти. Ако постојано носите градник, лигаментите нема да функционираат како што треба. Еластичноста на кожата ќе се зголеми кога ќе престанете да носите градник.

2. Постои поврзаност помеѓу градниците и цистите

(2)4-pricini-zoshto-e-dobro-da-se-otkazhete-od-gradnikot-kafepauza.mk

Научниците откриле дека оваа поврзаност сепак постои. Речиси 90% од жените кои биле дијагностицирани со цисти забележале значително подобрување откако престанале да носат градници.

3. Предизвикуваат болки во грбот и рамената

(3)4-pricini-zoshto-e-dobro-da-se-otkazhete-od-gradnikot-kafepauza.mk

Според едно истражување неколку пациенти биле замолени да престанат да носат градници и да анализираат како се чувствуваат нивните мускули. 79% од жените изјавиле дека состојбата на нивните мускули се подобрила, и многумина од нив се откажале од градниците.

4. Природна масажа

(4)4-pricini-zoshto-e-dobro-da-se-otkazhete-od-gradnikot-kafepauza.mk

Кога не носите градник, вашите гради природно се масираат додека одите. Ова ги опушта напнатите мускули, ја подобрува циркулацијата и спречува разни воспаленија.

Погледнете и како да излезете од дома без градник.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар