Највкусниот летен десерт: Рецепт за колач од кајсии

Највкусниот летен десерт: Рецепт за колач од кајсии

Не пропуштајте го нашиот денешен рецепт за колач од кајсии кој можете да го комбинирате со шлаг или сладолед.

Највкусниот летен десерт: Рецепт за колач од кајсии

Потребни состојки:

 • 450 грама средни кајсии
 • 130 грама брашно
 • 55 грама бадемово брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • ¼ лажичка сол
 • 85 грама путер
 • 135 грама шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 2 големи јајца
 • 120 милилитри полномасно млеко
 • 55 грама стопен путер
 • 110 грама кафеав шеќер
 • ½ лажичка мелен цимет

Начин на подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови. Премачкајте го калапот за торта со путер, а во помал сад измешајте ги растопениот путер, кафеавиот шеќер, циметот и ¼ лажичка сол. Распоредете ја смесата подеднакво во калапот.

2. Исечете ги кајсиите на половина, извадете ги семките и наредете ги врз калапот.

3. Подгответе го тестото за колачот: истурете го брашното во сад со средна големина. Додајте ги бадемовото брашно, прашокот за пециво и солта и мешајте за да се соедини смесата.

4. Изматете го шеќерот и путерот додека не се соединат околу 2 до 3 минути. Додадете го екстрактот од ванила и јајцата и мешајте одново додека смесата не се соедини.

5. Додадете 1/3 од смесата со брашно, а потоа ½ млеко и мешајте. Продолжете наизменично да ги додавате брашното и млекото и мешајте за да се соедини смесата. Печете додека колачот не добие златно-кафеава боја. Можете да го послужите со сладолед или шлаг. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт за колач со кајсија, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за домашен сладолед од кајсии.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар