Најдобрите начини за природно подобрување на расположението

Дали се будите уморни, без волја и со многу малку енергија? Ова не треба да ве чуди бидејќи нашите животи стануваат сè позафатени и постресни – нешто што остава последици врз менталното и физичкото здравје. Па, сигурно ќе сакате да слушнете неколку совети за природно подобрување на расположението.

Најдобрите начини за природно подобрување на расположението

Кога станува збор за исхраната, најдобро е да избегнувате кафе и газирани и енергетски пијалаци. Доколку сепак не можете да издржите без кафе, пијте само по една шолја дневно, и тоа пред 10 часот наутро. Избегнувајте и одредена обработена и готова храна, бидејќи таа е како „воспаление“ во вашето тело. Немојте да користите вештачки засладувачи, бидејќи тие се поврзани со лошото расположение. Целосно исфрлете го рафинираниот шеќер од употреба и заменете го со овошен шеќер.

Друг трик што ќе ви го подобри расположението е зголемување на внесот на протеини, добри масти и сложени јаглехидрати со секој оброк. Намалете го внесот на алкохол и пијте повеќе вода.

Коа станува збор за животниот стил, почнете редовно да вежбате бидејќи ова е најдобриот начин природно да го подобрите расположението. Исто така ќе ви помогне да се организирате и ќе го подобри квалитетот на вашиот сон.

Истовремено, почнете да внесувате повеќе витамин Б, секојдневно минувајте барем 15 минути на сонце и секое утро земајте 2-3 грама рибино масло.

За крај, обидете се да се смеете што е можно повеќе. Сепак, докажано е дека почестото смеење значи и подобро расположение.

Дознајте и кој вид храна може да ви го подобри расположението.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар