Морате да го пробате: Рецепт за колач со вкус на мохито

Морате да го пробате: Рецепт за колач со вкус на мохито

Го обожавате коктелот мохито? Денес ви предлагаме рецепт за освежителен десерт кој е со вкус на познатиот кубански коктел.

Морате да го пробате: Рецепт за колач со вкус на мохито

Потребни состојки:

  • готова кора за пита
  • 60 грама путер
  • 60 грама шлаг крем
  • 60 милилитри сок од лимета
  • 50 грама шеќер во прав
  • 2 јајца
  • 2 лажици рендана кора од лимета
  • свежо нане
  • 1 лажица бел рум

Начин на подготовка:

1. Во тенџере измешајте ги шеќерот, јајцата, сокот од лимета, румот и листовите свежо нане. Мешајте на тивок оган додека смесата не згусне. За тоа ќе ви бидат потребни околу 10 минути.

2. Префрлете ја смесата во друг сад и измешајте ја со шлагот и путерот.

3. Намачкајте ја смесата врз кората и ставете ја во фрижидер да отстои неколку часа.

4. Послужете ја питата со кришки лимета и свежо нане. На здравје!

Откако го прочитавте рецептот за мохито торта, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за чизкејк со џин-тоник без печење.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар