Монте торта: рецепт за кој нема да ви треба рерната

Монте торта: рецепт за кој нема да ви треба рерната

Трислојна кремаста Монте торта која само чека да ја послужите со шолја попладневно кафе

monte-torta-recept-za-koj-nema-da-vi-treba-rernata-kafepauza.mk

Потребни состојки:
 • Бисквити
 • 1 л млеко
 • 100 г скробно брашно
 • 100 г шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 125 г путер
 • 500 мл слатка павлака
 • 200 г чоколадо
 • Малку рум
Начин на подготовка:
 1. На дното на помала тава за печење наредете еден ред бисквити и премачкајте ги со малку млеко помешано со рум.
 2. За првиот кремаст слој, најпрво ставете го млекото да се загрее и додајте малку рум. Во друг сад измешајте ги шеќерот и брашното со малку ладно млеко за да добиете мазна густа смеса. Кога млекото ќе зоврие, додајте ја оваа смеса и варете на тивко мешајќи постојано околу 2 минути. Во жешката смеса додајте го и путерот и прелијте го добиениот крем врз бисквитите.
 3. За чоколадниот слој, на слаба температура загрејте ја слатката павлака во која треба да е ставено и чоколадото исечкано на парчиња. Кога чоколадото ќе се стопи, прелијте го врз колачот. Ставете го колачот во фрижидер да се излади и уживајте во лесниот кремаст десерт.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар