Моќта на само една коцка лед: Со овој трик решете многу здравствени и психички проблеми!

Можеби ви звучи премногу добро за да биде вистинито, но сепак вреди да се проба, се согласувате? Ако ја ставите коцката лед на одреден дел од телото, тоа може да има безброј позитивни влијанија на вашето здравје, како и на енергијата.

За овој трик, потребно е да ја ставите коцката лед на вратот. Оваа точка се нарекува „фенг фу“ и според традиционалната кинеска медицина има посебно влијание на нашето тело. Таа е цврсто поврзана со зајакнување на животната енергија, како и со подмладување на организмот.

Легнете на стомак и ставете ја коцката лед на задниот дел од вратот. Останете во таа позиција 15 минути. Ако сакате можете да ја прицврстите коцката лед со марама или со нешто слично. Во продолжение прочитајте ги сите придобивки од оваа навика:

  • Подобрување на сонот
  • Подобрување на варењето на храната
  • Намалување на забоболка, главоболка и болки во грбот
  • Спречување настинки
  • Стабилизирање на нервниот систем
  • Помагање при високиот или нискиот притисок
  • Помагање при голем број психички проблеми – стрес, депресија, исцрпеност…
  • Намалување на менструалните тегоби

Погледнете го и следново видео за повеќе информации:


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар