Мерил Стрип: Животна мудрост во 6 реченици

Мерил Стрип: Животна мудрост во 6 реченици

Мерил Стрип е холивудска актерка чие име стои како синоним на титулата „Најдобрата актерка на сите времиња“. За нејзиниот успех сведочат многубројните награди во разни категории, меѓу кои се наоѓаат и 3 оскари и 19 номинации. Се вели дека не постои актер кој не ја посакува нејзината кариера, но на што навистина се должат нејзините достигнувања?

Мерил Стрип: Животна мудрост во 6 реченици

Мерил вели дека живее по 6 реченици кои ги нарекува свои животни правила. Кога секој човек би започнал да ги практикува овие нејзини правила, тогаш не само како актер, туку би доживеал успех како личност и би се исполнил со среќа и задоволство – што е всушност и самата цел на животот. Во продолжение, прочитајте ги 6-те животни мудрости на Мерил Стрип кои имаат моќ да ве водат по правиот пат во вашиот живот.

1. Оној кој е задоволен со себе не се споредува со другите.

2. Оној кој не се споредува со другите, не е завидлив.

3. Оној кој не е завидлив, не е огорчен.

4. Оној кој не е огорчен е среќен.

5. Оној кој е среќен знае како да усреќи и некој друг.

6. Оној кој себеси и другите покрај себе ги усреќува, не барајќи ништо за возврат, ја открил смислата на животот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар