Лековит ликер стар 90 години: Лечи од анемија, проблеми со желудникот и тироидната жлезда

Лековитиот ликер од ореви може да ви помогне при болестите поврзани со желудникот и тироидната жлезда и да ја подобри нивната функција. Овој природен рецепт е идеален и за јакнење на имунитетот, посебно во зимските периоди, а помага и со слабокрвноста и анемијата бидејќи изобилува со витамин Ц.

Лековит ликер стар 90 години: Лечи од анемија, проблеми со желудникот и тироидната жлезда

Потребни состојки:
 • 18 млади зелени ореви
 • 1 килограм шеќер или уште подобро мед
 • 2 литри домашна ракија
 • 2 лимони
 • 1 портокал
 • 2 каранфилчиња
 • 2-4 листови пелин
 • 1 стапче цимет
 • 1 стапче ванила
 • 5 зрна кафе
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 литар бело вино
Начин на подготовка:

Измијте ги оревите и исечете ги на 2 или 4 делови. Истото направете го и со лимонот и портокалот и потоа оставете ги на страна. Во поголем лонец или пластична канта ставете ред ореви и посипете ги со половина од шеќерот или медот. Додајте го лимонот, портокалот, каранфилите, пелинот, циметот, ванилата, зрната кафе и остатокот од оревите и шеќерот. На крајот, прелијте ги сите состојки со ракијата, добро промешајте и поклопете го лонецот.

Оставете ја смесата да отстои на сонце 40 дена, но секој ден по малку мешајте ја за состојките подобро да се поврзат. По 40 дена, исцедете ја низ газа и додајте ги виното и ванилиниот шеќер. Добиениот ликер прелијте го во стаклено шише и чувајте го на ладно, суво и темно место.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар