Масажа на дланка – античка јапонска метода која ги елиминира сите болки

Кога имате здравствени проблеми, првата работа што треба да ја направите е да го посетите вашиот доктор. Сепак, постојат и други начини за проверка и ублажување на здравствените проблеми.

(1) masazha-na-dlanka-antichka-japonska-metoda-koja-gi-eliminira-site-bolki-www.kafepauza

Оваа метода за масажа на дланката овозможува да ги идентификувате проблемите за само неколку минути. Според верувањата, секој прст е поврзан со одреден орган во телото и со притисок на точно одредени точки може да се подобри и физичкото и емоционалното здравје.

Како функционира оваа метода?

За да биде ефикасна оваа метода, пробајте да држите притисок на соодветниот прст од 3 до 5 минути.

Кој прст е поврзан со кој орган?

Палец

Се верува дека палецот е поврзан со стомакот и слезината.

Показалец

Овој прст е поврзан со бубрезите и мочниот меур. Неговата стимулација помага при ублажување на забоболка, болки во мускулите, болки во грбот и го подобрува варењето на храната.

Среден прст

Овој прст е поврзан со црниот дроб и жолчното ќесе и може да помогне во борба против мигрена, замор, менструални болки и болки во предниот ден на главата.

Домал прст

Тој е поврзан со белите дробови и дебелото црево. Масирањето на овој прст помага при варење на храна, астма, проблеми со дишење и кожни болести.

Мал прст

Овој прст е поврзан со срцето и тенките црева и неговата стимулација помага при срцеви заболувања и болка во грлото.

За повеќе информации, погледнете го и ова видео:

Погледнете ги и овие 4 точки за масажа на вашето тело што ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот килограми.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар