Локум со ореви - лесен рецепт за овој традиционален турски деликатес

Локум со ореви – лесен рецепт за овој традиционален турски деликатес

Турскиот локум е многу сладок десерт со густа конзистентност во форма на желе. Збогатете го вкусот со додавање лимон или додавање на вашите омилени јаткасти плодови.

Локум со ореви - лесен рецепт за овој традиционален турски деликатес

Потребни состојки:

  • 260 грама шеќер во прав
  • 180 милилитри вода
  • 4 лажици сок од лимон
  • кора од 1 лимон
  • 120 милилитри вода
  • 80 грама пченкарен скроб
  • 2 капки жолта прехранбена боја
  • 1 грст ореви
  • пченкарен скроб
  • листови бадем

Турскиот локум е карактеристичен за кујните на Блискиот Исток и на Балканот. Обично, на локумот му се додаваат вода од роза, ванила или нане, како и лешници или кокос. Овој турски специјалитет е многу повкусен ако му додадете лимон, благодарение на што ќе има многу освежителен вкус. Послужете ги вашите гости со локум што дефинитивно ќе ги освои нивните срца.

Начин на подготовка:

Добро намачкајте го силиконскиот калап со масло. Турските специјалитети се многу лепливи, а флексибилниот калап го олеснува вадењето на локумот. Ставете 180 милилитри вода, шеќерот во прав и сокот од лимон во тенџере со дебело дно. Загрејте ја течноста и повремено мешајте, а потоа тргнете го тенџерето од ринглата. Потоа, добро измешајте го пченкарниот скроб со остатокот вода. Во него додајте една лажица шеќерен сируп за да ја загреете смесата и потоа измешајте. Полека додајте го пченкарниот скроб и постојано мешајте. Загрејте ја смесата на тивок оган. Таа треба да стане уште погуста, а по некое време ќе стане и речиси проѕирна. За да видите дали е време да додадете боја, земете малку од смесата во лажичка и ставете ја во ладна вода. Ако текстурата ви одговара, додајте ги кората од лимон, прехранбената боја и оревите.

Колку подолго се загрева смесата, толку ќе биде порастеглива по ладењето. Така и подолго ќе се одржи конзистентноста на локумот на собна температура.

Ставете ја смесата во калапот и израмнете ја колку што е можно подобро. Оставете ја да отстои неколку часа, а потоа отстранете го калапот и исечете ја на коцки. Извалкајте ги коцките локум во листовите бадем, а потоа посипете ги со пченкарен скроб или со шеќер во прав за тие да не се лепат меѓусебно.

Погледнете го и овој рецепт како да направите помфрит без компири.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар