Лиметада: Пијалак од 4 состојки кој ќе ви го смири желудникот и ќе го зајакне вашиот имунитет

Клучните состојки за овој пијалак, нане и лимета, изобилуваат со витамин Ц кој е одличен за вашето здравје

Лиметада: Пијалак од 4 состојки кој ќе ви го смири желудник и ќе го зајакне вашиот имунитет

Потребни состојки:
  • 100 грама шеќер
  • 900 милилитри вода
  • 140 грама листови од нане
  • 100 милилитри исцеден сок од лимета
Начин на подготовка:

Измешајте го шеќерот со 100 милилитри вода и сипете ги во тенџере. Оставете ја водата да зоврие, а потоа накратко потопете 50 грама од свежите лисја нане. Оставете ја течноста да се олади, па ставете ја 30 секунди во блендер. За крај, додајте ги и останатите 800 милилитри обична ладна вода и сокот од лимета. Послужете со 80 грама свежи лисја нане.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар