Лесен летен оброк: Салата со целер, ореви и јаболко

Лесен летен оброк: Салата со целер, ореви и јаболко

Освен што се прави брзо, оваа освежителна салата содржи голем број хранливи материи.

Лесен летен оброк: Салата со целер, ореви и јаболко

Потребни состојки:

 • 60 грама ореви
 • 8 стапчиња млад целер, исечени дијагонално
 • 1 поголемо јаболко
 • 3 лажици сок од лимон
 • 2 лажици пармезан
 • 60 мл маслиново масло
 • лута пиперка, сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 Целзиусови степени.

Ставете хартија за печење на плехот за печење, а потоа посипете со ореви. Печете ги во рерна 8-10 минути. Оставете ги да се изладат, па исечкајте ги.

Во сад измешајте ги целерот, листовите од целер, оревите, исечканото јаболко и сокот од лимон. Зачинете по вкус.

Додајте ги пармезанот, маслиновото масло и лутата пиперка.

Погледнете го овој рецепт за кремасти тестенини подготвени за половина час.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

 1. Goran Markoski Reply

  кој бе има пари за овие глупости

  дај една шопска со ракија

Остави коментар