Рецепт за кремасти тестенини подготвени за половина час

Рецепт за кремасти тестенини подготвени за половина час

Овој рецепт е совршен за моментите кога немате многу време за готвење.

Рецепт за кремасти тестенини подготвени за половина час

Потребни состојки:

  • 500 мл пилешки фонд
  • 250 грама тестенини по желба
  • 250 мл млеко
  • 50 грама пармезан
  • 50 грама намаз од сирење
  • 30 грама суви домати
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици путер
  • 1 лажица свеж босилек
  • сол и бибер по желба

Начин на подготовка:

1. Растопете го путерот и на него кратко промешајте го ситно исечканиот лук, максимум една минута.

2. Додајте ги ситно исечканите сушени домати и сувите тестенини и прелијте ги со пилешкиот фонд. Тестенините треба да бидат потопени во течноста.

3. Покријте го тенџерето додека не зоврие течноста. Потоа намалете ја температурата и варете додека тестенините не апсорбираат поголем дел од течноста. Ова треба да се случи за седум до десет минути.

4. Додајте ги намазот од сирење и млекото, измешајте добро и варете се заедно неколку минути за да ги вкусите вкусовите.

5. Додајте рендан пармезан и измешајте сè.

6. Додајте сол и бибер по желба пред сервирање, украсете со свеж босилек или некои други билки по желба.

Погледнете го овој рецепт за крем од бадеми без шеќер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар