„LAYAGE“ – Новиот тренд на бојадисување на косата кој ќе го обожаваме во 2016-та година!

„LAYAGE“ – Новиот тренд на бојадисување на косата кој ќе го обожаваме во 2016-та година!

Мораме да признаеме дека малку ни досадија сите тие нови трендови за бојадисување на косата под кои се подразбираат луди, дречливи бои, за кои искрено, малкумина од нас имаат храброст и можност да ги испробаат на себе. Па затоа, многу се израдувавме на веста дека во 2016-та година главниот тренд во бојадисувањето на косата ќе подразбира нејзино сенчење во природни нијанси!


1-layage-noviot-trend-na-bojadisuvanje-na-kosata-koj-kje-go-obozhavame-vo-2016-ta-godina-www.kafepazua.mk_

Професионалците го свртуваат вниманието на новата метода во нијансирањето на косата – лијаж (layage)! Оваа техника е слична на популарната техника балијаж, но со неа се постигнува малку поразличен ефект. Погледнете за што поточно станува збор.

Лијажот можеби преставува врвот во постигнувањето на што поприроден изглед на косата со помош на нијансирање. После ова бојадисување, косата делува како да е природно осветлена на сонце. Целта е да се осветлат одредени делови од косата кои ќе се прелеваат на потполно природен начин и ќе даваат впечаток на „сонце во косата“. Косата делува како да сјае однатре.

5-layage-noviot-trend-na-bojadisuvanje-na-kosata-koj-kje-go-obozhavame-vo-2016-ta-godina-www.kafepazua.mk_

Тајната е во прецизното и строго контролираното нанесување боја, прамен по прамен.

Коста се поставува на рамна површина, па пополека се одвојуваат поголеми прамени кои рачно ќе се бојадисуваат. Најмногу боја се нанесува на краевите, додека повисоките делови на косата остануваат во прамени и така се појадисуваат. На овој начин посветлите делови одлично се спојуваат со потемните нијанси на вашата коса.

3-layage-noviot-trend-na-bojadisuvanje-na-kosata-koj-kje-go-obozhavame-vo-2016-ta-godina-www.kafepazua.mk_ 4-layage-noviot-trend-na-bojadisuvanje-na-kosata-koj-kje-go-obozhavame-vo-2016-ta-godina-www.kafepazua.mk_

Професионалците велат дека со оваа техника на бојадисување може да се постигне омбре ефект (осветлување само на краевите), но и нијансирање на целата коса.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар